Поширені запитання

Відповіді на питання, які виникають у мешканців до ОСББ



Що таке ОСББ?

        Згідно абзацу 2 статті 1 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.



Які податки сплачує ОСББ?

       ОСББ як неприбуткова організація звільняється від сплати податків. Якщо ОСББ наймає власний штат працівників, воно здійснює всі передбачені діючим законодавствам відрахування з заробітної плати своїх працівників.



Хто повинен виконати капітальний ремонт будинку?

       Співвласники зобов’язані забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку (підпункт 2 пункту 1 статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку").



Чи повинен власник квартири чи нежитлового приміщення сплачувати внески в ОСББ, якщо він ними не користується?

        Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком (пункту 3 статті 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку).



Чи можливо власникам житлових або нежитлових приміщень не бути членом ОСББ, в будинку де створено ОСББ?

         Поняття “членство в ОСББ” Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» не передбачено, усі співвласники багатоквартирного будинку є учасниками об’єднання з моменту його створення і мають рівні права.



Хто встановлює тарифи на утримання будинку і прибудинкової території в ОСББ?

          ОСББ не є виробником або виконавцем житлово-комунальних послуг, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», тож воно не надає і не виробляє цих послуг, а отже, і не формує тарифів на послуги, які б підлягали встановленню. ОСББ рішенням загальних зборів визначає розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території та розмір внесків на капітальний ремонт будинку.

         ОСББ, які самостійно (власними силами та/або з залученням на договірній основі інших юридичних та фізичних осіб) забезпечують утримання будинку і прибудинкової території, при визначенні розміру внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території мають виходити з розміру витрат на утримання будинку і прибудинкової території, передбачених кошторисом ОСББ, який відповідно до ст. 10 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» затверджується Загальними зборами. При визначенні складу витрат на утримання будинку і прибудинкової території, які включаються до кошторису ОСББ, слід керуватися Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій (Наказ Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 року №76).

         Отже, визначений Загальними зборами ОСББ розмір внесків (платежів) на утримання будинку і прибудинкової території не потребує затвердження чи погодження органами державної влади чи місцевого самоврядування.



Чи будуть власники (наймачі) квартир отримувати пільги та субсидії, якщо в будинку створять ОСББ?

        Чинне законодавство України не ставить право громадян на отримання пільг та субсидій на комунальні послуги та послуги з управління будинком залежність від того, проживають громадяни у будинку, де створено ОСББ, чи у будинку, де воно не створено, сплачуються відповідні витрати безпосередньо виконавцям житлово-комунальних послуг чи ОСББ.


Для чого проводиться щорічна перевірка димових та вентиляційних каналів?

          Згідно розділу V п.6 «Правил безпеки систем газопостачання України»  димові та вентиляційні канали всіх житлових багатоквартирних будинків, які підключені до системи газопостачання не рідше 1-го разу на рік повинні бути перевірені за участю представника житлово-експлуатаційного об’єднання або власників будинків, спеціалізованою організацією, що має підготовлений персонал, технічне оснащення, дозвіл на проведення таких робіт від відповідного органу Держгірпромнагляду, Держслужби з надзвичайних ситуацій.

Про затвердження Правил безпеки систем газопостачання




Хто є власником, а відповідно, і відповідальною юридичною особою за ремонт водопровідних та каналізаційних стояків у багатоповерховому будинку, який знаходиться на обслуговуванні ОСББ?

          Всі внутрішньобудинкові мережі, стояки та трубопроводи знаходяться на балансі ОСББ. До внесків ОСББ включаються наступні ремонтні роботи: поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення та зливової каналізації. Відповідно до п. 22 Типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 року, точкою розподілу, в яких здійснюється передача послуги з постачання холодної та гарячої води від виконавця споживачеві, є точка до першої водозапірної арматури на відгалуженні від стояка у квартирі споживача, або за її межами, послуг у багатоквартирному будинку; а водовідведення - зливний отвір санітарно-технічних приладів. Починаючи від водозапірного крану, який  перекриває подачу води, та всі комунікації до приміщення є власністю даного приміщення.  

Відповідно до п. 3 ПОРЯДКУ формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869,):  

"внутрішньобудинковою системою гарячого, холодного водопостачання та централізованого опалення є система від зовнішньої стіни будинку (крім транзитних трубопроводів) до першої запірної арматури на відгалуженні від стояка або (у разі її відсутності) трійника (врізки) включно, що знаходиться у квартирі споживача або за її межами (житлового приміщення у гуртожитку), нежитлового приміщення у житловому будинку (гуртожитку)"

http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/869-2011-п/paran898#n898

Ст. 1 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія

Відповідь на  письмове звернення ОСББ в Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України щодо відповідальності за ремонт та  обслуговування системи водопостачання від першої запірної арматури (кран) на відгалуженні від стояка до квартири  тут